Logo UAM

ZAKŁAD RETORYKI, PRAGMALINGWISTYKI I DZIENNIKARSTWA
INSTYTUT FILOLOGII POLSKIEJ

SPECJALNOŚĆ DZIENNIKARSKA

Konteksty dziennikarstwa

Dziennikarz powinien interesować się światem i ludżmi, i jak mówi znane powiedzenie: „Musi wiedzieć coś o wszystkim i wszystko o czymś”. Konteksty dziennikarstwa to zajęcia, dzięki którym studenci specjalności dziennikarskiej mają szansę poszerzyć swoje horyzonty i przygotować się do wyzwań przyszłego zawodu.
Są to spotkania z dziennikarzami, politykami, pracownikami instytucji publicznych, aktorami, działaczami społecznymi, podróżnikami itd., które odbywają się w salach Collegium Maius lub w miejscach, do których jesteśmy zapraszani.Byliśmy w studiach telewizyjnych i radiowych poznańskich i ogólnopolskich mediów, między innymi w TVN, Polsat News, w Polskim Radiu. Jesteśmy zapraszani do miejsc, do których dostęp mają nieliczni: uczestniczymy w rozprawach sądowych, obserwowaliśmy działania antyterrorystów, byliśmy w bazie F-16 w Krzesinach czy areszcie śledczym we Wrocławiu.
Do tej pory odwiedziło nas ponad 100 gości, w tym znani dziennikarze informacyjni, sportowi, publicyści, reporterzy i prezenterzy: między innymi Grzegorz Miecugow, Tomasz Sekielski, Jarosław Kuźniar, Marcin Kącki, Barbara Włodarczyk, Marta Kielczyk, Maciej Orłoś,Tomasz Lis, Szymon Hołownia, Bronisław Wildstein, Mariusz Szczygieł, Krzysztof Kaźmierczak, Piotr Talaga, Radosław Nawrot, Justyna Siepietowska, Krzysztof Mroziewicz, Jarosław Kostkowski, Sonia Kobylańska, Paweł Lisicki, Lena Bretes, Ewa Wanat, Kamila Drecka, Piotr Zaremba; politycy: Krystyna Łybacka, Krystyna Bochenek, Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Ganowicz, Waldy Dzikowski; działacze społeczni: Maciej Pastwa, ojciec Jan Góra, ksiądz Adam Boniecki, Paweł Cywiński i Maria Złonkiewicz z post.turysta.pl; Drużyna Szpiku, aktorzy: Jerzy Radziwiłowicz, Magdalena Cielecka, Michał Ogórek, Grażyna Barszczewska; specjaliści różnych dziedzin: grafolodzy, rzecznicy prasowi, specjaliści od wizerunku, trenerzy personalni itd.
 

Udział w wykładach, warsztatach, panelach dyskusyjnych uczy słuchania i zadawania pytań. Kształtuje umiejętności praktyczne w zakresie organizacji i prowadzenia spotkań. Jest więc ważnym elementem przygotowania do zawodu dziennikarza.